Sty 31 2013
Kto z nas tego nie przechodził, czy jako rodzic, czy w dzieciństwie: "No, otwórz buźkę, jeszcze jedna łyżeczka za mamusię i jedna za tatusia..."; albo: "Uwaga, leeeeci helikopter, otwieraj garaż...". Ze skutkiem oczywiście zazwyczaj marnym... Co robić, gdy dziecko nie chce jeść? 
Albo, jak bohaterka naszego dzisiejszego filmiku (TUTAJ) najchętniej jadłoby tylko "cipsy" ;) 

Przede wszystkim zachęcać, a nie zmuszać! Z reguły dziecko czuje, co dla niego dobre i prędzej czy później zgłodnieje. A głodne prędzej zje coś rozsądnego niż np. zapchane częstymi przekąskami. To jeden z najczęstszych błędów żywieniowych - owszem, jeść należy często, ale z rozwagą. Oznacza to, że powinniśmy serwować dzieciom (ale i sobie) kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia, najlepiej o stałych porach (dzieci potrzebują rytuałów). I nie pozwalać im jeść (pogryzać) bez przerwy. A zwłaszcza snaków i słodyczy - żadnych "cipsów! ;) 
Jeśli dziecko nie może się doczekać obiadu lub naprawdę ma prawo być głodne (np po długim spacerze), a posiłek jeszcze nie gotowy, zaproponujmy mu owoc - jabłko wręcz wzmaga apetyt, zainicjuje pracę żołądka. A jeśli owoców jeść nie chce? Może pomogą pomysły Kasi z dzisiejszego video. Latem warto spróbować fortelu z sorbetem: zamrożone zmiksowane owoce (np w pojemniczkach po małych jogurcikach) dziecko uzna za lody, a więc deser! A deserom nie oprą się nawet niejadki.
Podobnie ma się rzecz z napojami - podane przed posiłkiem, zwłaszcza słodzone lub gęste (jak np pitne jogurty) nasycą dziecko i o posiłku możemy zapomnieć na dłuższą chwilę. Żołądek po prostu będzie zapełniony! Niewskazane jest także popijanie podczas jedzenia. Niech będzie jak u babci, tradycyjnie - kompocik po obiadku :)

Rzadko kiedy przyczyną odmowy jedzenia czy wybrzydzania jest choroba, ale warto przemyśleć, czy dziecko może mieć rzeczywiście jakiś problem - jak np. ząbkowanie! Być może pieką je dziąsła od kwaśnych owoców. Albo dziurawy ząbek reaguje na zbyt ciepłe lub zimne pokarmy. 

Bywa, że dziecko przechodzi naturalną fazę buntu i jest na "nie" we wszystkich dziedzinach życia - ale to mija, a głód prędzej czy później zrobi swoje.
Nie zawsze wprawdzie jest czas i możliwość, ale godną polecenia metodą jest różnorodność posiłków i pomysłowość ich serwowania. Dziś na naszych portalach znajdziecie sporo podpowiedzi i pomysłów, a niedawno pisaliśmy też o kreatywności w kuchni (TUTAJ). 

Być może rozwiązaniem dla obiadowego wybrzydzacza będzie stołówka? Już sama możliwość wyboru dania może sprawić, że dziecko poczuje się panem swojego posiłku - zwłaszcza buntownikom może spodobać się opcja "wolnego wyboru" ;)
Albo możliwość samodzielnego przygotowania posiłku? Pomoc mamie w kuchni zazwyczaj jest dla dzieci wielką frajdą, a satysfakcja i duma z własnego dzieła najlepszą motywacją do jedzenia.
Dobrze, gdy dziecko ma czas na spokojny posiłek. Poganianie nie sprzyja zwłaszcza buntownikom. Dziecko odnajdzie frajdę w jedzeniu, gdy nie będzie stresowane, strofowane (co tam, niech je naleśnika palcami!). Miła atmosfera przy stole, towarzystwo rodzeństwa czy rodziców umilą posiłek. 

Błędem jest sadzanie dziecka z talerzem przed telewizorem - tu czyhają dwie pułapki. Albo dziecko się rozproszy i o jedzeniu zapomni, albo automatycznie i bezmyślnie zje za dużo! Objadanie się ponad miarę jest zgubne, nie wmuszajmy dziecku "ostatniej łyżeczki. I jeszcze jednej, już naprawdę ostatniej" - niech zje, ile chce i przede wszystkim - ile może!
Na koniec złota rada - choć w sumie banał i każdy o tym wie: na apetyt najlepszy ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, albo na basenie. 

Teraz Wasza kolej: podpowiedzcie, co najchętniej jedzą Wasze dzieci?
<<< POPRZEDNI WPIS                                                                                           KOLEJNY WPIS >>>
 
                                                                                                                                                                                
KUCHNIE MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH (1)                                                                   KUCHNIE ŚWIATA: KUCHNIA WŁOSKA

Logowanie
nick

hasło
zarejestruj