Nie wyobrażamy sobie chyba ani dnia bez chleba, jest on w naszej kulturze podstawą wyżywienia. A przynajmniej śniadania i kolacji ;)
W piekarniach mnożą się gatunki chlebów, jedne bardziej smakowite od drugich, wyszukane w smaku i pod względem dodatków. Dla każdego coś dobrego!
chleb nie zawsze wyglądał tak jak dziś. W zamierzchłych czasach raczej przypominał podpłomyki czy mace. W niektórych krajach do dziś wypieka się takie suche placuszki, którymi dzieli się łamiąc je pomiędzy sobą. Ten zwyczaj przetrwał zresztą do dziś we Francji, gdzie podczas posiłków chleb się łamie, nie kroi.
Do najczęściej spotykanych rodzajów chleba należą chleby pszenne i pszenno-żytnie. Tzw. zwykły chleb powstaje na bazie zakwasu, naturalnego spulchniacza pieczywa, nadającego mu charakterystyczny kwaskowaty smak. W wielu chlebach stosuje się innego rodzaju środki spulchniające, jak np. proszek do pieczenia, amoniak czy sodę. 
Pieczywo z wysokooczyszczonej mąki pszennej (tzw. pytlowe), jak białe chlebki tostowe i bułki, jest co prawda lekkostrawne (dobre na kłopoty trawienne czy przy rekonwalescencji po żołądkowych schorzeniach), ale i pozbawione wielu składników odżywczych.
Chleby żytnie, zwłaszcza razowe (z dużą ilością otrębów, a więc i błonnika), pełnoziarniste, zawierają dużo błonnika i witamin. Dodatkowo wzbogacane ziarnami stają się prawdziwą odżywczą skarbnicą. Uwaga jednak na dodatki w postaci cukru, soli i wspomnianych już wyżej spulchniaczy.
Ostatnio coraz częściej kupić można chleby z mąki orkiszowej lub mieszane z dodatkiem orkiszu. Mąka orkiszowa, która jest mąką niemodyfikowaną, charakteryzuje się szczególnie wysokim poziomem składników odżywczych. Twierdzi się, że dobrze wpływa na trawienie, pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a wręcz że spowalnia procesy starzenia! Niestety chleby orkiszowe nie należą do najtańszych.
Najzdrowsze chleby pieczone są na bazie zakwasu, który hoduje się do kilku dni wcześniej. Zaczyn z mąki żytniej ulegający fermentacji bakteryjnej zawiera rozmnożone bakterie kwasu mlekowego i spulchnia pieczywo (podobnie jak drożdże).
Mimo, że w piekarniach przybyło w ostatnich latach rodzajów chleba, wciąż znajdują się fani domowych wypieków. Niestety rzadko kto ma możliwość skorzystania z prawdziwych chlebowych pieców, a piekarniki domowe mają tendencję do przesuszania pieczywa. Można wspomóc się specjalnymi kamieniami umieszczanymi w piekarniku (tzw. kamieniami do pizzy), które trzeba jednak odpowiednio rozgrzać przed użyciem. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie glinianych naczyń do wypieku chleba.
Inną opcja są specjalne maszyny do wypieku chleba, które maja tak samo wielu zwolenników, jak i krytyków. Nie poleca się wypiekania w nich chlebów na zakwasie, za to na drożdżach jak najbardziej.

A Wy co sądzicie o własnoręcznym wypieku chleba - warto w ogóle się fatygować przy tak bogatym wyborze w sklepach? I jeśli już, warto, Waszym zdaniem, zainwestować w automat do chleba?<<< POPRZEDNI WPIS                                                                                  KOLEJNY WPIS >>>

                                                                                                                                                                      

MAŁA ŚCIĄGA KUCHENNA Z NOŻY!                                                                      KUCHNIE MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH (1)
Logowanie
nick

hasło
zarejestruj