Dyskutujemy dziś o tym, kto wiedzie prym w kuchni i które stwierdzenie (a oba popularne) jest prawdziwe: że "miejsce kobiety jest w kuchni"? Czy że "mężczyźni gotują lepiej"...?

Zdania okazały się podzielone, postanowiliśmy więc przyjrzeć się przyczynom. Bo fakty mówią za siebie, o czym przypomniała nam Użytkowniczka Agnieszka: "Kobiety w kuchni SĄ, a mężczyźni BYWAJĄ". No tak, pewnie dotyczy to większości prywatnych kuchni. A co z restauratorami? Kucharzami zawodowymi, z których niejeden zyskał sobie światową sławę? Tu zdecydowanie dominują mężczyźni!

Kto więc jest "urodzonym kucharzem" - raczej kobieta, czy raczej mężczyzna?
Postanowiliśmy przyjrzeć się nieco historii i oto, jakie nasuwają się wnioski: 

Z naszych mini-badań internetowych wynika, że nadwornymi kucharzami władców byli mężczyźni. Użytkowniczka Magdalena wytłumaczyła nam dziś, że w czasach spisków i nagminnego otruwania królów i cesarzy, kucharz musiał być osobą starannie wyselekcjonowaną, cieszącą się bezwzględnym zaufaniem króla. Jego ranga była więc niezwykle wysoka - stąd też podobno wywodzi się charakterystyczny kształt kucharskiej czapki, która symbolizować ma... koronę!
Mężczyźni byli więc kucharzami-artystami (sztuki odnoszącej się do wielu zmysłów! ;), kobiety za to pragmatyczkami: od zawsze dominowały w roli nadwornych gospodyń. Co znamienne, wszelkie księgi kucharskie z tamtych czasów napisane przez mężczyzn traktowały o wykwintnych, wyszukanych potrawach, eksperymentach gastronomicznych rodem z królewskiej kuchni - a więc nie na kieszeń przeciętnego poddanego. Za to przepisy spisane przez panie (a więc gospodynie) przetrwały i cieszyły się większą popularnością. 
Późniejszy podział ról na 'panie w domu, panowie do fabryk' niestety narzucił kobietom rolę kucharek. A robiąc coś z przymusu, zazwyczaj nie przykładamy się, a pasja wygasa... 

Panowie, jeśli wierzyć statystykom, w kuchni pojawiają się okazjonalnie, a więc mają zapewne więcej motywacji. Chcąc popisać się przed ukochaną (jakże romantyczne jest gotowanie dla niej... i jakie charakterystyczne dla okresu randkowego, niekoniecznie zaś małżeńskiego! ;) dają z siebie wszystko, odkrywają niespotykane talenty! 

I to najwidoczniej działa - nasze Użytkowniczki były dziś niezmiernie zgodne (zapytaliśmy, czy "facet w kuchni jest sexy" - jaki był jednogłośny werdykt? ;))
Ale, no właśnie, nie co dzień można gotować i jeść wyszukane rarytasy, życie zazwyczaj jest bardziej brutalne, ograniczając czas i środki. Dlatego, jeśli spytać o najmilsze wspomnienia kulinarne, większość osób odniesie się do zwykłych domowych dań swoich mam, babć czy ciotek - a więc kobiet! Sprawdźcie, pisaliśmy w Dniu Babci (TUTAJ) i Dziadka (TUTAJ) o wspomnieniach wnucząt. Dziadków mało kto kojarzył z gotowaniem! 
I jeszcze z naukowego punktu widzenia: podobno panowie mają więcej kubków smakowych, ich zmysł smaku jest więc bardziej wysublimowany (a więc przeciwnie niż w przypadku rozróżniania kolorów ;)). 
Dlatego częściej to oni zostają kiperami/degustatorami.

Być  może i ich większa wytrzymałość na pracę w trudnych warunkach, dyscyplina i dokładność w śledzeniu przepisów sprawiają, że to właśnie mężczyźni zdominowali rynek gastronomiczny. 

Panowie bardziej też nadawali się na kucharzy w okresach niepokojów politycznych - polecamy Wam bardzo ciekawy materiał dokumentalny o mężczyznach-kucharzach w czasach wojen - "Kucharze Historii"

A jak chcecie się pośmiać, to obejrzyjcie "Facetów od kuchni" - film traktujący o pasji i nawiązujący do omawianego niedawno przez nas tematu kuchni molekularnej (tworu, jakże by inaczej, mężczyzny!) (TUTAJ).


<<< POPRZEDNI WPIS                                                                                             KOLEJNY WPIS >>>

                                                                                                                                                                                      

CZTERECH STRON ŚWIATA: ZIEMIAK                                                                                                 TANIE GOTOWANIE
Logowanie
nick

hasło
zarejestruj